------------------------------------------------------------------------------------

Szanowni Rodzice

 

 

 

Kilka porad dotyczących adaptacji Państwa pociech w naszym żłobku.

 


Etapy przygotowania Rodzica  do pozostawienia dziecka w żłobku:


 

1. Zadaj sobie pytanie czy Twoje dziecko powinno uczęszczać do żłobka, jaka jest Twoja motywacja do pozostawienia dziecka pod naszą opieką, czy już nadszedł ten czas?

 

2. Zaufaj i uwierz w to, że personel żłobka posiada kompetencje, doświadczenie, chęci, zaangażowanie w opiekę nad Państwa dziećmi

 

3. Rozmawiaj z innymi rodzicami, którzy mają już doświadczenia ze żłobkiem. Wszystkie wątpliwości wyjaśniaj z opiekunami i dyrekcją placówki na bieżąco, nie odkładaj trudnych tematów na później.

 

4. Obowiązkowo uczestnicz w spotkaniach organizacyjnych i adaptacyjnych(wspólne odwiedziny z dzieckiem w żłobku, obejrzenie sali, poznanie i rozmowa z opiekunkami, kompletowanie wyprawki, opowiadanie o tym dziecku, rozmowy z dzieckiem o nowym miejscu)

 

5. Pierwszego dnia lepiej dać dziecku śniadanko w domu. Pod wpływem emocji dziecko może nie chcieć jeść śniadania w żłobku.

 

6. Nie zapomnij ulubionej przytulanki, pieluszki czy smoczka Twego dziecka. To ważne aby maluch miał w pierwszych dniach swoją ulubioną rzecz.

 

7. W chwili rozstania tłumacz dziecku powód rozłąki np. „muszę iść do pracy i trzeba się rozstać, w tym czasie będę o Tobie myśleć…. Po pracy przyjdę po Ciebie i znów będziemy razem.

 

8. Nie przedłużaj rozstania z dzieckiem.

 

9. Jeśli to możliwe w pierwszych dniach zostawiaj dziecko na krótszy czas, stopniowo wydłużając pobyt dziecka w żłobku.

 

10. Miej pozytywny stosunek do żłobka, opanuj swoje emocje, nie miej poczucia winy, że rozstajesz się z dzieckiem.

 

„Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż” – Janusz Korczak.